فیلتر محافظ خاک ونیدون

 

 

 

فیلتر محافظ خاک

معرفی :از گروه ژئوتکستایل ها بوده و  لایه ای از جنس الیاف پلی استر یا پلی پروپیلن است که از غلطک حرارتی عبور داده شده و درون استخری از رزین به منظور ماندگاری بالاتر در شرایط اسیدی ریشه غوطه ور می شود و آن را به لایه ای غیر قابل نفوذ برای ریشه گیاهان و خاک تبدیل کرده است.

5لایه ژئوسنتتیکی برای بام سبز
5لایه ژئوسنتتیکی برای بام سبز

 5لایه ژئوسنتتیکی برای بام های سبز (روف گاردن) و فلاورباکس ها:

پیشنهاد این شرکت برای ایجاد بام سبزی با طول عمر حداقل 20-30 سال استفاده با توجه به حساسیت و اهمیت موضوع زهکشی و آب بندی در فضای بام استفاده از متریال و لایه های زیر می باشد :

  1. ژئوتکستایل نبافته سوزنی پلی استر(300-200 گرمی)
  2. ژئوممبران نرم pvc (ضخامت 1.5 یا 2میلیمتر)
  3. ژئوتکستایل نبافته سوزنی پلی استر(300-200 گرمی)
  4. پنل زهکش 3بعدی پلی اتیلنی مخصوص بام سبز (50*50 سانتیمتری)
  5. فیلتر محافظ خاک 170 گرمی

این محصول مانع از ورود خاک به کاسه های زهکش سه بعدی روف گاردن (بام سبز) می شود، ولی به آب اجازه ی عبور داده تا به کاسه زهکش و در نهایت به کفشورها هدایت شود.

مزایای استفاده از لایه محافظ خاک روف گاردن (فیلتر خاک):

تفاوت فیلتر خاک و ژئوتکستایل
تفاوت فیلتر خاک و ژئوتکستایل

با داشتن خاصیت فیلتراسیون و بافتی مقاوم و قابل اطمینان دربرابر وزن سنگین خاک، گزینه ای مناسب برای این منظور می باشد، چون با داشتن بافت شبکه ای تودرتو سطحی مقاوم و قابل اطمینان دربرابر وزن سنگین خاک بوجود می آورد.

فیلتر خاک یا همان لایه محافظ خاک نقش مهمی را بعنوان یکی از 5لایه های روف گاردن ایفا میکند و از مسدودشدن مسیرآب و گرفتگی لایه زهکش جلوگیری می نماید.

این فیلتر باید در بلندمدت دارای کیفیت ثابت بوده و خصوصیات فیزیکی نظیر استحکام بالا، ماندگاری، مقاومت بالا نسبت به تنش های اعمالی و عملکرد فیلتری مورد نظر را از خود نشان دهد.

عواقب عدم استفاده از لایه محافظ خاک

در ایران به علت قیمت زیاد فیلتر خاک های وارداتی از ژئوتکستایل به جای فیلتر خاک استفاده  می شود که کار اشتباهی بوده و  به مرور ضمن از دست دادن کیفیت اولیه خاک و شسته شدن آن، ریز دانه ها وارد سیستم زهکش شده و موجب گرفتگی آن و درنتیجه لوله های خروجی خواهند شد.

 

فیلتر محافظ خاک 170 گرمی پلی استر سفید جهت بام سبز
فیلتر محافظ خاک یکی از ضروری ترین لایه های ایزولاسیون و زیرسازی پروژه روف گاردن (بام سبز) و تراس سبز می باشد. این لایه پنجمین و آخرین لایه ی بام سبز بوده که بر روی زهکش 3بعدی ما قرار میگیرد تا از نفوذ خاکدانه ها به درون زهکش و گرفتگی آن جلوگیری به عمل آورد.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.