چمن مصنوعی (Artificial Grass)

چمن مصنوعی نوعی کفپوش شبیه چمن طبیعی است که به راحتی نصب می شود، هزینه نگهداری ندارد، نیاز به ‏آبیاری ندارد و در برابر گرما مقاوم است.‏ چمن مصنوعی، یک بستر پلیمری و جامد است که الیاف سنتزی مخصوصی توسط ماشین بافنده (Tufting Machine) روی آن بافته می شود. الیاف سنتز شده، از نظر ظاهری بسیار شبیه به چمن طبیعی بوده و در ارتفاعات مختلفی (ارتفاع پایل) عرضه می شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معرفی

امروزه استفاده از چمن‌مصنوعی ( Artificial Grass ) علاوه بر ورزشگاه‌ها و زمین‌های‌ورزشی، در دکوراسیون داخلی و خارجی، در اماکن اداری، تجاری، مسکونی و محوطه‌سازی فراگیر شده است. چمن طبیعی عمر کوتاهی داشته و در نقاطی با شرایط بد آب و هوایی رشد نخواهد کرد  در صورتیکه چمن‌مصنوعی شما را از هزینه کاشت، آبیاری، نگهداری، آف کش ها، چمن‌زنی، بی‌نیاز کرده و سالها بدون تغییر رنگ، فضای سبز را برای شما ایجاد خواهد کرد، از این رو چمن‌مصنوعی جایگزین مناسبی برای چمن طبیعی به حساب می‌آید. چمن مصنوعي از جنس پلی‌پروپیلن، پلی‌اتیلن و پلی‌آمید است. با خرید چمن‌مصنوعی نیاز به رفتن به دل طبیعت نیست زیرا محیطی سرسبز، بانشاط، و آرامش دهنده مانند چمنزار را خواهید داشت.

تاریخچه چمن مصنوعی

چمن مصنوعی اولین بار در سال 1966 میلادی (1345 شمسی) در ورزشگاه گنبدی شکل Houston Astrodome در امریکا نصب شد.

مقایسه چمن مصنوعی و طبیعی
مقایسه چمن مصنوعی و طبیعی

در فصل افتتاحیه در سال 1965 میلادی، به دلیل از بین رفتن بخش زیادی از چمن طبیعی در این ورزشگاه، مسئولین ورزشگاه تصمیم گرفتند تا از چمن مصنوعی به عنوان جایگزین چمن طبیعی استفاده کنند. در آن زمان، چمن مصنوعی اغلب در کاربردهای ورزشی استفاده می شد اما رفته رفته استفاده از چمن مصنوعی برای زمین های بازی مدارس نیز رایج شد. پس از آن، این محصول در زمین های ورزشی دیگری همچون زمین های گلف، بیسبال و غیره نفوذ کرد و جای خود را در فضاسازی هایی از جمله لنداسکیپ ها و دیگر فضاها باز نمود.

 

 

انواع چمن مصنوعی

چمن‌مصنوعی در دو دسته کلی ورزشی و تزیینی تولید می‌شود، که چمن‌مصنوعی تزیینی امروزه استفاده بیشتری داشته و جزو جدایی ناپذیر دکوراسیون داخلی و خارجی محسوب می‌شود. از موارد استفاده چمن‌مصنوعی دکوراتیو می‌توان به کاربرد در بالکن، حیاط، بین موزاییک، دور استخر، اتاق بازی کودک و مهد‌کودک، مدارس، باغ و تالار، ویلا، همچنین روی دیوار اشاره کرد.
چمن‌مصنوعی همچنین در تزیینات داخلی منازل نیز کاربرد دارد و روی میز غذاخوری، سفره هفت سین، پادری،برای حیوانات خانگی، زیر گلدان و … به کار می‌رود.چمن مصنوعی ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

  • چمن مصنوعی ورزشی
  • چمن مصنوعی تزئینی

چمن‌مصنوعی دوبافت شامل دو نوع نخ بوده و معمولا زرد و سبز هستند که هم موجب پرتراکم شدن و هم طبیعی تر شدن ظاهر آن می‌شود، این مدل را پاییزی می‌گویند، چمن‌مصنوعی تک بافت از یک نوع نخ تولید شده است که تم بهاری دارد، البته چهار‌بافت نیز وجود دارد. از لحاظ رنگی دارای طیف گسترده‌ای از رنگ سبز هستند تا متناسب با هر سلیقه‌ای عرضه شوند.

چمن مصنوعی ورزشی

ویژگی: محکم و منعطف

چمن مصنوعی تنیس

چمن مصنوعی ورزشی با استفاده از انواع مختلفی از الیاف که ضخامت و مقاومت های مختلفی دارند، برای استفاده های متنوع ورزشی تولید می شوند. این محصولات اغلب برای استفاده در زمین های فوتبال، گلف، تنیس و … استفاده می گردد، اما در این بین چمن مصنوعی فوتبالی کاربردهای بیشتری نسبت به سایر انواع دارد. چمن مصنوعی فوتبالی بسته به شرایط ویژه مسابقه فوتبال، لازم است به اندازه کافی نرم و لطیف باشد. علاوه بر این، به منظور کاهش ضربه های احتمالی شدید حین مسابقه، باید به اندازه کافی قدرتمند نیز باشد.

چمن مصنوعی ورزشی بخصوص چمن مصنوعی فوتبالی با استفاده از الیافی که اثر سایندگی ندارند (Non-Abrasive) طراحی می شوند تا بتواند از آسیب به بازیکنان حین سر خوردن، تکل زدن و افتادن، جلوگیری کند.

جایگزین نمودن چمن مصنوعی ورزشی به جای چمن طبیعی، منجر به حذف هزینه های گزاف نگهداری و آبیاری چمن می شود.

چمن مصنوعی تزئینی

ویژگی: زیبا و راحتچمن مصنوعی برای حیاط

چمن مصنوعی تزئینی امروزه طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده است. استفاده از این محصول، یک روش مقرون به صرفه و مطمئن برای زیباسازی محوطه های گوناگون خواهد بود. چمن مصنوعی تزئینی برای زیباسازی باغ، ویلا، بالکن و پاسیو، روف گاردن، چمن مصنوعی برای سگ و گربه، باغ تالارها، بین سنگی، دور استخر، رستوران و کافه ها، محیط بازی کودکان و فضای سبز شهری قابل استفاده است و ظاهری فوق العاده طبیعی برای شما به ارمغان می آورد.

علاوه بر نصب و نگهداری بسیار آسان، این محصول بسیار ایمن بوده و برای استفاده در محوطه بازی کودکان گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.

چمن مصنوعی تزئینی از نظر استقامت با چمن مصنوعی ورزشی مقداری متفاوت است. هر یک از الیاف چمن مصنوعی تزئینی به گونه ای طراحی شده اند تا به چمن طبیعی بسیار شبیه باشند. چمن مصنوعی تزئینی می تواند در فرم ها، اشکال و رنگ های مختلفی برای ایجاد فضای مشابه چمن طبیعی در حیاط، باغ و بسیاری دیگر از فضاها، ساخته شود و مورد استفاده قرار گیرد.

هرچند این دسته از چمن ها همانند چمن مصنوعی ورزشی برای استفاده های زیاد و خشن ساخته نشده اند، اما اشتباه نکنید! چمن مصنوعی تزئینی می تواند در برابر سایش و پارگی نسبت به چمن طبیعی بسیار مقاوم تر باشد.

با استفاده از روش های نظافت چمن مصنوعی همچون جارو کشیدن، شانه زدن و حذف برگ ها و کثیفی ها از روی چمن مصنوعی تزئینی، چمن شما برای مدت زمان طولانی، با طراوت و زیبا باقی خواهد ماند.

ویژگی های چمن مصنوعی 

چمن‌مصنوعی در مقابل اشعه uv مقاوم بوده و تغییر رنگ نخواهد داد، علاوه‌بر‌این در مقابل سرما و گرما نیز مقاومت خواهد داشت.به وسیله سوراخ‌هایی که روی بکینگ تعبیه شده است آب را عبور داده و طبق شیب بندی محیط وارد راه‌آب می‌کند درنتیجه مناسب فضای باز و زیر باران و قابل شستشو است.
چمن‌مصنوعی دارای تنوع در ارتفاع، تراکم، رنگ، کیفیت و متریال به کار رفته می‌باشد. برای برخی از کاربری‌ها چمن‌مصنوعی با ویژگی خاصی مناسب‌تر می‌باشد. چمن‌مصنوعی موکتی در رنج قیمت پایین قرار دارد و نظافت این نوع چمن‌ها راحت تر است. چمن‌مصنوعی با ارتفاع 25 میل برای کارهای بین موزاییک و یا واش‌بتن مناسب‌تر است و چمن با ارتفاع بیشتر و نرم تر برای کودکان و مهد‌کودک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نصب چمن مصنوعی

ابتدا می‌بایست متراژ مقدار چمن مورد نیاز بر مبنای متر‌مربع محاسبه و سپس چمن‌مصنوعی متناسب با کاربری را خریداری نمایید. زیرسازی چمن‌مصنوعی باید سطح صاف و سخت مانند سیمان، بتن، کاشی، سرامیک، ایزوگام و…. باشد. نصب چمن‌مصنوعی با چسب مخصوص بوده و برای نصب روی دیوار از پیچ و رولپلاگ و برای نصب چمن ورزشی از چسب، نوار اتصال، ژئوتکستایل، سیلیس و گرانول استفاده می شود. چسبی که برای نصب چمن‌ورزشی مورد استفاده قرار میگیرد چسب دو‌جزیی است که از نظر مقاومت بسیار بالا است.

نصب چمن مصنوعی زمین تنیس ارغوان
نصب چمن مصنوعی زمین تنیس ارغوان

برای  اندازه گیری متراژ محیط باید طول و عرض را اندازه گرفته و محاسبه مساحت با ضرب این دو اندازه انجام می‌شود. مساحت مربع و مستطیل راحت می باشد ولی ممکن است محیط شما پیچیده تر باشد و لازم است تا محیط خود را به چند شکل ساده‌تر مثلا به چند مربع و مستطیل تبدیل کرده و مجموع مساحت ها به دست می آید.

برای نصب چمن‌مصنوعی بعد محاسبه متراژ و انجام زیر‌سازی باید بدانید کدام چمن برای کاربرد مورد نیاز شما مناسب‌تر است و طبق سلیقه خود خرید انجام دهید. کناره رول های چمن مصنوعی مقداری ضایعات وجود داشته که قبل نصب باید نوار ضایعات را با قیچی از لبه کار بریده و سپس چمن‌مصنوعی را متناسب با ابعاد محیط برش داده و با چسب فیکس کنید. گاهی لازم است چمن‌مصنوعی چند تکه شود تا روی محیط قرار بگیرد. برای چسباندن این تکه ها باید دو تکه چمن را لب‌به‌لب هم قرار داد و زیر کار و زیر چمن ها را چسب زده و آن ها را به کف چسباند. برای زمین های ورزشی و زیر‌سازی ناصاف از نوار‌اتصال استفاده میشود.

نصب بین‌سنگی

چمن مصنوعی بین سنگی
چمن مصنوعی بین سنگی

برای نصب چمن بین موزاییک و واش‌بتن که اصطلاحا بین‌سنگی نامیده می شوند باید طول همه شیارهای بین سنگی را اندازه گرفته و در عرض شیارها ضرب کنید.

ارتفاع شیارهای بین سنگی باید 2 سانتی متر و ارتفاع چمن 25 میل بوده تا مقدار کمی از چمن مصنوعی از شیار‌های بین سنگ‌ها بیرون زده و موجب زیبایی بیشتری شود. اگر چمن بلند‌تر باشد موجب شده تا مقدار زیادی از چمن از درز بیرون بزند، این امر موجب شده تا از زیبایی کاسته شده و هم بر اثر پاخوردن خراب شود و اگر ارتفاع کمی داشته باشد دیده نخواهد شد. برای نصب باید چمن را به اندازه عرض شیا‌ر‌ها برش زده و چسب را در داخل شیارها به صورت زیگزاگی ریخته تا کار فیکس شود، چسب معمولا بعد 24 ساعت سفت می‌شود و در این فاصله نباید روی چمن راه  رفت.

زیر سازی و نصب زمین های ورزشی

زیر‌سازی زمین ورزشی بهتر است بتن، آسفالت یا سیمان باشد ولی برای زمین خاکی توسط غلتک کشی و آبپاشی  زمین را صاف، مسطح و سفت می‌کنند و نشست‌های احتمالی را بر طرف کرده و دور زمین جدولی بتنی برای چسب زدن چمن‌مصنوعی اجرا می‌شود.

از ژئوتکستایل زیر چمن‌مصنوعی استفاده شده و لبه های چمن را با نوار‌اتصال بهم متصل کرده و چسبکاری می‌شود. نوار اتصال یک پارچه برزنتی است که زیر دوتکه چمن پهن شده و روی آن چسب می زنند و چمن ها را اورلب قرار داده و روی آن می چسبانند.

نظافت و نگهداری چمن مصنوعی

پنل زهکش زیر چمنی و زیر ترموود

چمن مصنوعی نیاز به مراقبت و آبیاری و کوتاه کردن و نگهداری ندارد و در هزینه و وقت و آب صرفه جویی می‌شود، در کل نگهداری از آن بسیار ساده می‌باشد.

نظافت چمن‌مصنوعی با جارو دستی و یا جارو برقی بوده و به راحتی همه زباله‌های ریز و درشت روی چمن‌مصنوعی را میتوان تمییز کرد و برای گردو‌غبار و کثیفی و تغییر رنگ بر اثر پاخوردگی و سیاه شدن باید بوسیله آب و مواد شوینده ضعیف اقدام به شستن و نظافت چمن‌مصنوعی کرد. چمن مصنوعی قابل شستشو است زیرا توسط سوراخ های روی بکینگ آب را عبور داده و در خود نگه نمی‌دارد تا منجر به پوسیدگی چمن‌مصنوعی نشود. در چمن‌مصنوعی ارتفاع کم که اصطلاحا موکتی نام دارند این سوراخ ها وجود نداشته زیرا بکینگ کار نازک بوده و خود، آب را عبور می دهد و درهنگام نصب باید راهی را برای عبور آب قرار داد. نظافت موجب می شود تا سوراخ های پشت چمن مصنوعی مسدود نشده و مانع عبور آب نشوند پس در مواقعی که چمن‌مصنوعی به نظافت نیاز دارد باید آن را تمییز کرد. چمن مصنوعی بین سنگی نیز باید توسط برس‌های پلاستیکی و یا جارو برقی تمییز شوند و یا با گرفتن فشار آب روی آن آشغال‌هایی که لا‌به‌لای تارهای چمن را خارج کنید.

گارانتی و خرید چمن مصنوعی

عرضه کنندگان چمن‌مصنوعی که محصول درجه دوم و بدون گارانتی عرضه میکنند مناسب برای خرید نیستند. باید برای خرید چمن‌مصنوعی به فروشگاه‌هایی که محصول با کیفیت و با دوام را با قیمت مناسب عرضه میکند مراجعه کرد و گارانتی را از فروشنده خواستار شد. فروشگاههای عرضه‌کننده چمن‌مصنوعی باید به خریدار مشاوره داده تا مناسب ترین چمن‌مصنوعی را متناسب با کاربری خود خریداری کنند و باید از تنوع بالای محصول برخوردار باشد.همچنین دارای خدمات نصب، شامل نصاب حرفه ای، و عرضه کننده متریال نصب شامل نوار اتصال،ژئوتکستایل، سیلیس، گرانول، چسب و … باشد. هر ارزانی بی دلیل نیست در نتیجه از خرید محصول بی کیفیت و ارزان خودداری کنید.

عمر چمن مصنوعی

این محصول همانطور که گفته شد دارای دوام بیشتری به نسبت چمن طبیعی است و این از مزیت های چمن‌مصنوعی می باشد. اما دوام و عمر این محصول نیز به محیطی که در آن  استفاده می‌شود بستگی دارد. مسلما میزان استفاده و پاخوری هر چه کمتر باشد دوام چمن نیز بیشتر است و در محیط های پر تردد عمر چمن و زیبایی چمن کم می‌شود. همچنین در محیط‌های سر‌پوشیده به نسبت روباز دوام چمن بیشتر است. چمن مصنوعی که زیر حیوانات درنده استفاده می شود به دلیل چنگ زدن مداوم حیوان آسیب خواهد دید و عمر کمتری خواهد داشت. اما به طور کلی چمن مصنوعی دکوراتیو بین 5 تا 10 سال عمر خواهد کرد.

 

چمن مصنوعی دست‌دوم

برای زمین‌ورزشی و فوتبالی متراژ بالا، چمن مصنوعی دست دوم می تواند هزینه،های شما را کم کرده و تاثیر‌گذار باشد. اما این موضوع را در نظر بگیرید که چمن‌مصنوعی دست‌دوم عمر مفید خود را کرده است و دوام بالایی نخواهد داشت.

برای مصارف دکوراتیو چمن مصنوعی دست‌دوم مناسب نیست زیرا در متراژ کم تاثیر چندانی در قیمت نداشته و همچنین چمن‌‌تزیینی باید دارای ظاهری زیبا باشند که چمن دست‌دوم این زیبایی را نخواهد داشت.

ابعاد چمن‌مصنوعی

تولیدات چمن‌مصنوعی با دستگاه چمن‌بافی بوده و به صورت رول‌های با عرض 200 و 400 سانتی‌متر تولید و به بازار عرضه می‌شود، چمن‌ورزشی به دلیل زیاد بودن مساحت زمین ورزشی دارای عرض 400 سانتی‌متر است تا نصب آن راحت‌تر باشد و چمن‌تزیینی در دو عرض 200 و 400 وجود دارد ولی معمولا در اکثریت چمن‌مصنوعی تزیینی عرض 200 سانتی‌متر وجود دارد. طول رول متغییر و معمولا بین 15 متر تا 25 متر هستند. برای فروش چمن‌مصنوعی باید متراژ مورد نیاز خریدار از یک رول برش داده شود. که توجه داشته باشید عرض چمن ثابت بوده و رول چمن را در طول برش می‌دهند.

مواد اولیه چمن مصنوعی

از پلی اتیلن برای ساختن الیاف اصلی چمن مصنوعی (Grass Blade) استفاده می شود. پلی اتیلن یک پلاستیک بسیار محبوب است که در ساخت محصولات دیگری همچون کیسه های پلاستیکی و بطری ها نیز استفاده می شود.

فرایند تولید چمن مصنوعی

1- اختلاط مواد اولیه و تشکیل نخ
2- بافت نخ روی بستر
3- پوشش دهی پشت چمن
4- ایجاد حفره خروجی آب
5- کنترل کیفیت و تست

 

قیمت چمن‌مصنوعی

ابتدا شاید هزینه خرید و نصب چمن‌مصنوعی زیاد به نظر برسد ولی در طولانی مدت به دلیل دوام بالا و همچنین نداشتن هزینه‌های نگهداری و آبیاری، برای شما آشکار خواهد شد که چمن‌مصنوعی مقرون به صرفه تر خواهد بود.

چمن دکوراتیو به نسبت ارتفاع، تراکم، کیفیت دارای قیمت‌های متفاوتی هستند، به طور مثال موکت چمن‌مصنوعی که ارتفاع پایین، نخ و بکینگ سبکتر دارند دارای قیمت کمتری به نسبت چمن بلندتر و پر تراکم‌تر هستند. همچنین چمن دوبافت به نسبت تک‌بافت دارای رنج قیمت بالاتری است. در خرید دقت کنید تا محصول ارزان و بی‌کیفیت خریداری نکنید بلکه محصول با کیفیت را با قیمت مناسب خریداری کنید.

قیمت چمن فوتبالی را معمولا با هزینه نصب و متریال نصب باید محاسبه کرد در واقع بدلیل اینکه پروژه‌های فوتبالی معمولا چمن را با نصب از فروشنده تقاضا میکنند و متریال نصب در زمین ورزشی زیاد و پر‌هزینه است به همین دلیل باید هزینه نصب را با مجموع هزینه متریال نصب محاسبه کرد. قیمت‌هایی که توسط فروشندگان ارائه می‌شود برای هر متر مربع است و این قیمت در متراژ کل بر حسب مترمربع ضرب می‌شود.

لیست و مشخصات چمن مصنوعی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.